Skip to main content
0
Igor Drozdowski

Artysta interdyscyplinarny, fotografik nieograniczony sztywnymi ramami jednego medium. Jego kadry są malarskie, umuzycznione, teatralne, nie są jedynie martwym wycinkiem rzeczywistości. Snują opowieści, czasem zupełnie odrealnione, a czasem dobrze nam znane – tańczą i grają, nie zastygają w bezruchu. Eksperymentował z kompozycją i kadrowaniem, szukał niebanalnych rozwiązań, bawił się kolorem i światłem. Podkreślał, że najlepsi fotografowie są także malarzami.

Urodzony w Olsztynie, absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, przez ponad 30 lat związany z tym miastem, fotografik, artysta, muzyk, kompozytor. Szybko zdał sobie sprawę, że jego zawodowa kariera musi być związana z jego życiową pasją, fotografią. Ta pasja wprowadziła Igora do szeroko pojętego świata mody. Zafascynowany pięknem pracował z modelkami i projektantami na całym świecie, realizując sesje zdjęciowe m.in. w Los Angeles, Paryżu, Mediolanie, Seulu, Sankt Petersburgu czy Szanghaju. Współtworzył Magazyn Take Me, dla którego przygotowywał wyjątkowe zdjęcia okładkowe. W Polsce i całej Europie jego zdjęcia ukazywały się w we wszystkich największych magazynach – Vogue, Elle, Viva, Fashion, Machina, Gentleman, itd. Zasiadał w jury wielu konkursów, był też akredytowanym fotografem Miss Polski i Miss Supranational. Wiele polskich supermodelek rozpoczynało swoje światowe kariery z jego fotografiami w portfolio. W fotografii modowej dążył do tego, by tworzyć dzieła wychodzące poza ramy komercyjnych zdjęć reklamowych.

Portretował ludzi kultury i sztuki, zwłaszcza związanych ze światem muzyki. Ten od zawsze był jego drugą wielką miłością, sam grał i komponował. Całym sobą żył w kulturze. Fascynowali go ludzie kreatywni, ludzie, dzięki którym możemy doświadczać i przeżywać, wewnętrznie się rozwijać i wzbogacać duchowo. Czarno-biała sesja portretowa poświęcona ludziom szeroko rozumianej sceny artystycznej jest hołdem dla kreatorów. Widzimy tu osobistości takie jak Tomasz Stańko, Jan Nowicki, Jan AP Kaczmarek, Soyka, Maciej Maleńczuk, Justyna Steczkowska i wielu innych, a każdą fotografię wyróżnia unikatowy charakter, nastrój, który Igor potrafił uchwycić i w ten sposób odmalować osobowość i temperament każdego z artystów. To co ich łączy to żądza tworzenia i moc poruszania – wywoływania ludzkich emocji.

Prace Igora są zapisem jego wrażliwości na wszystko, co piękne, a jego twórczość – inspirowana starszymi od fotografii dziedzinami sztuki – charakteryzuje często powracający motyw kobiety ofelicznej, kobiety w ekstazie. Oniryczna aranżacja przywołująca na myśl prerafaelickie obrazy. Opowieści Igora są ulotne i zwiewne, z pogranicza urojenia i wspomnienia. Charakterystyczna dla wielu jego prac efemeryczność przywołuje na myśl sen, który rozpływa się w naszej pamięci po przebudzeniu. Kobiety reprezentują w jego twórczości siłę – żywioł równie piękny co niebezpieczny – wabią jak mityczne syreny.

Megane in Laurel Canyon, LA

JAC for Take Me Magazine

Dominika for Take Me Magazine

Isabel, Beverly Hills

Kasia Struss for Take Me Magazine

Gabi for Magda Hasiak

Gabriela, Edyta Jermacz

Marta, Diligent Clothes

Maja for Mia Manufacture

Isabele, Mohave Desert LA

LouLou Safran for Grumpy Magazine, Los Angeles

Natalia for FALT Bags

Maddie for Take Me Magazine

Paulina for Take Me Magazine

Zosia for Zwierciadlo Magazine

Anna Lubomirska Jewellery

Paula, Orska Jewellery

Danisha in Sunset Boulevard